Rohm Semiconductor MCR03ERTF1822
MCR03ERTF1822 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1822
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1822.pdf
Availability of MCR03ERTF1822
QUANTITY
MCR03ERTF1822 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1822
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1822
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1822
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1822 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1822 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1822
IC MCU USB PERIPH HI SPD 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 4W 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf