Nichicon UUQ1C330MCL1GB
UUQ1C330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UUQ1C330MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUQ1C330MCL1GB.pdf
Availability of UUQ1C330MCL1GB
QUANTITY
UUQ1C330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ1C330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UUQ1C330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ1C330MCL1GB
Related LinksUUQ1C33, UUQ1C330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ1C330MCL1GB Details Description
Related parts for UUQ1C330MCL1GB
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 300 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
FILTER SAW 315.00MHZ SMD datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 0.8MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SR BTS .197 7 ASY PLUG SKIP W/IM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf