TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55PN-6117
DL60R22-55PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R22-55PN-6117.pdf
Availability of DL60R22-55PN-6117
QUANTITY
DL60R22-55PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55PN-6117
Related LinksDL60R22-, DL60R22-55PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-55PN-6117 Details Description
Related parts for DL60R22-55PN-6117
LED SS QUAD RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG YEL SHLD 500' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL NK datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf