TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55S6-6106
DL60R22-55S6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55S6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-55S6-6106.pdf
Availability of DL60R22-55S6-6106
QUANTITY
DL60R22-55S6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55S6-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55S6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55S6-6106
Related LinksDL60R22-, DL60R22-55S6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-55S6-6106 Details Description
Related parts for DL60R22-55S6-6106
DSUB CABL- AMP37G/ AE37M /AMP37G datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.1A MINI-5 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.50V SOT23-5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONTACT COAX 50OHM SKT CRIMP datasheet.pdf