Rohm Semiconductor ESR10EZPF1963
ESR10EZPF1963 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF1963
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF1963.pdf
Availability of ESR10EZPF1963
QUANTITY
ESR10EZPF1963 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF1963
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF1963
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF1963
Related LinksESR10E, ESR10EZPF1963 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF1963 Details Description
Related parts for ESR10EZPF1963
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.04M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
UL RATED CABLE TIE 50LB 7.9" datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf