TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55SN-6106-LC
DL60R22-55SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55SN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
DL60R22-55SN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R22-55SN-6106-LC
QUANTITY
DL60R22-55SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55SN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55SN-6106-LC
DL60R22-55SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R22-55SN-6106-LC
RES 33 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 30A SOT-227 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf