TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-19P9-6117
DL60R24-19P9-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-19P9-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R24-19P9-6117.pdf
Availability of DL60R24-19P9-6117
QUANTITY
DL60R24-19P9-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-19P9-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-19P9-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-19P9-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-19P9-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-19P9-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-19P9-6117
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC GATE DVR LOSIDE DUAL 2A 8SOIC datasheet.pdf
MOUNTING HDWR BRACKET ELONGATED datasheet.pdf
CONN MINI OSP PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 400MA AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 1W datasheet.pdf