TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-19S6-6117-LC
DL60R24-19S6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-19S6-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-19S6-6117-LC.pdf
Availability of DL60R24-19S6-6117-LC
QUANTITY
DL60R24-19S6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-19S6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-19S6-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-19S6-6117-LC
DL60R24-19S6-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R24-19S6-6117-LC
FIXED IND 270UH 228MA 5.8 OHM datasheet.pdf
RELAY SSR 125A 240VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.78A 120 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
RESONATOR CER 48.00MHZ SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 34 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 0.05% 8W TO220-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf