TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-19S9-6117
DL60R24-19S9-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-19S9-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-19S9-6117.pdf
Availability of DL60R24-19S9-6117
QUANTITY
DL60R24-19S9-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-19S9-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-19S9-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-19S9-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-19S9-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-19S9-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-19S9-6117
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
PCB COPPER CLAD 12 X 18" 2 SIDE datasheet.pdf
SENSOR REED SPDT SIL PCB MOUNT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W STER 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.7UH SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf