TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43P8-6106-LC
DL60R24-43P8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43P8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN
Datasheet Download
DL60R24-43P8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R24-43P8-6106-LC
QUANTITY
DL60R24-43P8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43P8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43P8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43P8-6106-LC
DL60R24-43P8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R24-43P8-6106-LC
CONN HSG RCPT 5POS 7.50MM BLACK datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.75" DIA BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 1:1 350MHZ 40-SMT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE 10MM datasheet.pdf
10UF 50V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf