Vishay/Dale RNC55H74R1BRB14
RNC55H74R1BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H74R1BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H74R1BRB14.pdf
Availability of RNC55H74R1BRB14
QUANTITY
RNC55H74R1BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H74R1BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H74R1BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)74.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H74R1BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H74R1BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H74R1BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H74R1BRB14
IC SYNC UP/DOWN COUNTER 24-DIP datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 120MA 700 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 0.9V SC-82AB datasheet.pdf
IC BUFFER GAMMA REF 38-TQFN datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf