Vishay/Dale RN50C2871BRSL
RN50C2871BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2871BRSL
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2871BRSL.pdf
Availability of RN50C2871BRSL
QUANTITY
RN50C2871BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2871BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C2871BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2871BRSL
Related LinksRN50C2, RN50C2871BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2871BRSL Details Description
Related parts for RN50C2871BRSL
IC ADC 12BIT 3MSPS SAMPLE 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf