TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43S6-6117
DL60R24-43S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-43S6-6117.pdf
Availability of DL60R24-43S6-6117
QUANTITY
DL60R24-43S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43S6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43S6-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-43S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-43S6-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-43S6-6117
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 17A D2PAK datasheet.pdf
37 POS FERRITE BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf