TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43S7-6106
DL60R24-43S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43S7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-43S7-6106.pdf
Availability of DL60R24-43S7-6106
QUANTITY
DL60R24-43S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43S7-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43S7-6106
Related LinksDL60R24-, DL60R24-43S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-43S7-6106 Details Description
Related parts for DL60R24-43S7-6106
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 21POS datasheet.pdf
RES 5.56 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf