TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43S7-6117-LC
DL60R24-43S7-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43S7-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-43S7-6117-LC.pdf
Availability of DL60R24-43S7-6117-LC
QUANTITY
DL60R24-43S7-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43S7-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43S7-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43S7-6117-LC
DL60R24-43S7-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R24-43S7-6117-LC
REGULTR 1.3-2.05V 32A 3.3VIN HRZ datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1A 400 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC TRANSLATING TXRX DUAL 8VSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
MODULE DIODE 1200V 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf