TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-57S8-6117-LC
DL60R24-57S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-57S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-57S8-6117-LC.pdf
Availability of DL60R24-57S8-6117-LC
QUANTITY
DL60R24-57S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-57S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-57S8-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions57
Shell Size - Insert24-57
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (2), 20 (55)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-57S8-6117-LC
DL60R24-57S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R24-57S8-6117-LC
FIXED IND 360UH 102MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS SD 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SMA STRT CLAMP BLKHD JACK RG 223 datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 6DFN datasheet.pdf
143TC 145TC 182C 184C 1024 PPR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf