TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-57S9-6106
DL60R24-57S9-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-57S9-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 57POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-57S9-6106.pdf
Availability of DL60R24-57S9-6106
QUANTITY
DL60R24-57S9-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-57S9-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R24-57S9-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-57S9-6106
Related LinksDL60R24-, DL60R24-57S9-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-57S9-6106 Details Description
Related parts for DL60R24-57S9-6106
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 96K 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
BRUSH DISSIPATIVE FLAT NYLON 1" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf