TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61P8-6106
DL60R24-61P8-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61P8-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R24-61P8-6106.pdf
Availability of DL60R24-61P8-6106
QUANTITY
DL60R24-61P8-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61P8-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61P8-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61P8-6106
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61P8-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61P8-6106 Details Description
Related parts for DL60R24-61P8-6106
SWITCH ROTARY SP-11POS OPEN FRM datasheet.pdf
IC NETWORKING SYSTEM CLK 20-SSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 95A DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
INTERNAL CORNER - 1-3/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf