CUI Inc. VFB400W-Q24-S24
VFB400W-Q24-S24 picture photo
Mfg. Part Number
VFB400W-Q24-S24
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 400W DIP
Datasheet Download
VFB400W-Q24-S24.pdf
Availability of VFB400W-Q24-S24
QUANTITY
VFB400W-Q24-S24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VFB400W-Q24-S24
Internal Part NumberEIS-VFB400W-Q24-S24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVFB400 Series Cert of Compliance
3D ModelVFB400W-Q24-S24
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVFB400W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.7A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP Module, Full Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VFB400W-Q24-S24
Related LinksVFB400W, VFB400W-Q24-S24 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VFB400W-Q24-S24 Details Description
Related parts for VFB400W-Q24-S24
CAP TANT 22UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 105V 41A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 250MA 140 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf