TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61S7-6117
DL60R24-61S7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61S7-6117
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-61S7-6117.pdf
Availability of DL60R24-61S7-6117
QUANTITY
DL60R24-61S7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61S7-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61S7-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61S7-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61S7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61S7-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-61S7-6117
LIGHT PIPE .350" PNL MNT datasheet.pdf
IC HOT PLUG CTRLR NEG 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV RADIAL datasheet.pdf