TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61S8-6117-LC
DL60R24-61S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-61S8-6117-LC.pdf
Availability of DL60R24-61S8-6117-LC
QUANTITY
DL60R24-61S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61S8-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61S8-6117-LC
DL60R24-61S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R24-61S8-6117-LC
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD323F datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
TXRX PHY 10/100 3.3V 48LQFP datasheet.pdf