TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61S8-6117
DL60R24-61S8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61S8-6117
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-61S8-6117.pdf
Availability of DL60R24-61S8-6117
QUANTITY
DL60R24-61S8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61S8-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61S8-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61S8-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61S8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61S8-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-61S8-6117
DUCT SLT HAL FREE WHT 2X3"X 6' datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 70MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250V .120A RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A MICRO8 datasheet.pdf
CONN RING TERM 3/8" 2/0 AWG datasheet.pdf
RES SMD 213 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONNECTOR RETAINING SPRING datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 8A 240VAC datasheet.pdf