TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61S9-6106-LC
DL60R24-61S9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61S9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-61S9-6106-LC.pdf
Availability of DL60R24-61S9-6106-LC
QUANTITY
DL60R24-61S9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61S9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61S9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61S9-6106-LC
DL60R24-61S9-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R24-61S9-6106-LC
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 4POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TARGET BOARD ZIF SKT MSP430 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf