TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61S9-6117
DL60R24-61S9-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61S9-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-61S9-6117.pdf
Availability of DL60R24-61S9-6117
QUANTITY
DL60R24-61S9-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61S9-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61S9-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61S9-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61S9-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61S9-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-61S9-6117
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO204AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 5V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPG2179TB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 4POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 40MHZ 8TDFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 2.2A 4DSBGA datasheet.pdf