TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61SN-6106
DL60R24-61SN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61SN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-61SN-6106.pdf
Availability of DL60R24-61SN-6106
QUANTITY
DL60R24-61SN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61SN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61SN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61SN-6106
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61SN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61SN-6106 Details Description
Related parts for DL60R24-61SN-6106
CONN HOUSING 18POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A3048A/X 6" datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESSURE 7 PSI MAX datasheet.pdf
IC FPGA 91 I/O 144EQFP datasheet.pdf
ANTIQUE BRONZE MEDIUM HOOK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
SENSOR OPTIC NPN 12-24VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A SJP datasheet.pdf
DSub Connector Plug, Male Pins 26 Position Solder datasheet.pdf
FUSE 12KV 45AMP 2" AIR datasheet.pdf