TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R14-15PN-6106
DL64R14-15PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R14-15PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R14-15PN-6106.pdf
Availability of DL64R14-15PN-6106
QUANTITY
DL64R14-15PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R14-15PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R14-15PN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R14-15PN-6106
Related LinksDL64R14-, DL64R14-15PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R14-15PN-6106 Details Description
Related parts for DL64R14-15PN-6106
POT 1K OHM 2W CARBON LOGARITHMIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
IC BATT/PROT 2-4CELL 8-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 5A ITO220AC datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .100" VERT AU datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 NF 1% 100VDC AXIAL datasheet.pdf