KEMET M551B108K040AG
M551B108K040AG picture photo
Mfg. Part Number
M551B108K040AG
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M551B108K040AG.pdf
Availability of M551B108K040AG
QUANTITY
M551B108K040AG Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B108K040AG
Internal Part NumberEIS-M551B108K040AG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B108K040AG
Related LinksM551B10, M551B108K040AG Datasheet, KEMET Distributor
M551B108K040AG Details Description
Related parts for M551B108K040AG
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN PIN 20-24AWG TIN/LEAD CRIMP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 100/200VAC CHAS datasheet.pdf
TRANS RF N-CH FET POWERSO-10RF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 7POS datasheet.pdf
RES 187 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 102MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 50POS datasheet.pdf