TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R16-10PN-6106-LC
DL64R16-10PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R16-10PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN
Datasheet Download
DL64R16-10PN-6106-LC.pdf
Availability of DL64R16-10PN-6106-LC
QUANTITY
DL64R16-10PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R16-10PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R16-10PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R16-10PN-6106-LC
DL64R16-10PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R16-10PN-6106-LC
DSUB CABLE - CMP25S/AE25G/X datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 60POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
RES 680 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CABLE COAX RISER RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 16POS datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 5A 1-4 AXE:LONG RLR datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf