TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R16-24PN-6117
DL64R16-24PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R16-24PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R16-24PN-6117.pdf
Availability of DL64R16-24PN-6117
QUANTITY
DL64R16-24PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R16-24PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL64R16-24PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R16-24PN-6117
Related LinksDL64R16-, DL64R16-24PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R16-24PN-6117 Details Description
Related parts for DL64R16-24PN-6117
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL T1 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
BLUETOOTH WEARABLE WATCH SYST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA PTH W/CLIP 30AU datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" GOLD datasheet.pdf