TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R20-28P6-6117-LC
DL64R20-28P6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R20-28P6-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS PIN
Datasheet Download
DL64R20-28P6-6117-LC.pdf
Availability of DL64R20-28P6-6117-LC
QUANTITY
DL64R20-28P6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R20-28P6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R20-28P6-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (24)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R20-28P6-6117-LC
DL64R20-28P6-6117-LC Details Description
Related parts for DL64R20-28P6-6117-LC
MOSFET N-CH 20V 30A DIRECTFET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 92A TO220AB datasheet.pdf
RES 43 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN CORD CHAIN DAISY 24" W/PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 3W DO214AC datasheet.pdf