TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R22-19S7-6106
DL64R22-19S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R22-19S7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R22-19S7-6106.pdf
Availability of DL64R22-19S7-6106
QUANTITY
DL64R22-19S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R22-19S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R22-19S7-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R22-19S7-6106
Related LinksDL64R22-, DL64R22-19S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R22-19S7-6106 Details Description
Related parts for DL64R22-19S7-6106
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS DL ALUM SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
3/4" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf