CUI Inc. PYB20-Q24-S5-H
PYB20-Q24-S5-H picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q24-S5-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 20W
Datasheet Download
PYB20-Q24-S5-H.pdf
Availability of PYB20-Q24-S5-H
QUANTITY
PYB20-Q24-S5-H Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q24-S5-H
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q24-S5-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.64" H (50.8mm x 25.4mm x 16.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q24-S5-H
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q24-S5-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q24-S5-H Details Description
Related parts for PYB20-Q24-S5-H
CONN HEADER VERT 8POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
FERRULE 0/25 ZH YELLOW 1=500PCS datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 30POS PCB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf