TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R22-19S7-6117
DL64R22-19S7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R22-19S7-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R22-19S7-6117.pdf
Availability of DL64R22-19S7-6117
QUANTITY
DL64R22-19S7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R22-19S7-6117
Internal Part NumberEIS-DL64R22-19S7-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R22-19S7-6117
Related LinksDL64R22-, DL64R22-19S7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R22-19S7-6117 Details Description
Related parts for DL64R22-19S7-6117
DOOR STEEL 34.8X18.8X0.53" BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 285MA 660 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERMINAL PIN PTFE INSULATE .170" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf