TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R22-55P7-6117-LC
DL64R22-55P7-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R22-55P7-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DL64R22-55P7-6117-LC.pdf
Availability of DL64R22-55P7-6117-LC
QUANTITY
DL64R22-55P7-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R22-55P7-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R22-55P7-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R22-55P7-6117-LC
DL64R22-55P7-6117-LC Details Description
Related parts for DL64R22-55P7-6117-LC
DEKAFIX FW 6 MKD 101-150 50/CD datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
BATTERY ALKALINE 1.5V AAA datasheet.pdf
OSC VCXO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2ND-LEVEL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf