TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R22-55PN-6117-LC
DL64R22-55PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R22-55PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DL64R22-55PN-6117-LC.pdf
Availability of DL64R22-55PN-6117-LC
QUANTITY
DL64R22-55PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R22-55PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R22-55PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R22-55PN-6117-LC
DL64R22-55PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL64R22-55PN-6117-LC
IC VREF SHUNT 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 50UF 150V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MODULAR DBL DOOR ENCL datasheet.pdf
IC DC/DC CONVERTER HTSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf