TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-19SN-6117
DL64R24-19SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-19SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R24-19SN-6117.pdf
Availability of DL64R24-19SN-6117
QUANTITY
DL64R24-19SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-19SN-6117
Internal Part NumberEIS-DL64R24-19SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C