TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-19SY-6106
DL64R24-19SY-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-19SY-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R24-19SY-6106.pdf
Availability of DL64R24-19SY-6106
QUANTITY
DL64R24-19SY-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-19SY-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R24-19SY-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-19SY-6106
Related LinksDL64R24-, DL64R24-19SY-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-19SY-6106 Details Description
Related parts for DL64R24-19SY-6106
ADM64T/AE64M/ADM64T datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
EVAL BOARD PHYTER IND TEMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf