Diodes Incorporated SMAJ160CA-13-F
SMAJ160CA-13-F picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ160CA-13-F
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA
Datasheet Download
SMAJ160CA-13-F.pdf
Availability of SMAJ160CA-13-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ160CA-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ160CA-13-F
Internal Part NumberEIS-SMAJ160CA-13-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ160CA-13-F
Related LinksSMAJ160, SMAJ160CA-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMAJ160CA-13-F Details Description
Related parts for SMAJ160CA-13-F
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V 4/3A NIMH datasheet.pdf
MODULE PIP 12VIN 15A SMD 10SMD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS FRONT/SCREW MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W SMBJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO213AB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf