TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-43P6-6106
DL64R24-43P6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-43P6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R24-43P6-6106.pdf
Availability of DL64R24-43P6-6106
QUANTITY
DL64R24-43P6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-43P6-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R24-43P6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-43P6-6106
Related LinksDL64R24-, DL64R24-43P6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-43P6-6106 Details Description
Related parts for DL64R24-43P6-6106
CONN PLUG 3 POS SOCKET STRAIGHT datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GR/W SN datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 14POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
P/FLEX SMT H/R W/O PEGS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf