TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-43PN-6106-LC
DL64R24-43PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-43PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN
Datasheet Download
DL64R24-43PN-6106-LC.pdf
Availability of DL64R24-43PN-6106-LC
QUANTITY
DL64R24-43PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-43PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-43PN-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-43PN-6106-LC
DL64R24-43PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R24-43PN-6106-LC
LED YELLOW DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 261KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 8V 1411 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 4A DO201AD datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 80W datasheet.pdf
SC 3.81/14/135F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
220UF 16V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf