TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-43PN-6117-LC
DL64R24-43PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-43PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN
Datasheet Download
DL64R24-43PN-6117-LC.pdf
Availability of DL64R24-43PN-6117-LC
QUANTITY
DL64R24-43PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-43PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-43PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-43PN-6117-LC
DL64R24-43PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL64R24-43PN-6117-LC
LED 2HI 3MM 5V YELLOW PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 8.5UH 1.84A 67.6 MOHM datasheet.pdf