Cornell Dubilier Electronics SS100M016ST
SS100M016ST picture photo
Mfg. Part Number
SS100M016ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SS100M016ST.pdf
Availability of SS100M016ST
QUANTITY
SS100M016ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SS100M016ST
Internal Part NumberEIS-SS100M016ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSS
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)22.56 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS100M016ST
Related LinksSS100, SS100M016ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SS100M016ST Details Description
Related parts for SS100M016ST
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD80 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf