Vicor Corporation VI-B40-CU-F3
VI-B40-CU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B40-CU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VI-B40-CU-F3.pdf
Availability of VI-B40-CU-F3
QUANTITY
VI-B40-CU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B40-CU-F3
Internal Part NumberEIS-VI-B40-CU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B40-CU-F3
Related LinksVI-B40, VI-B40-CU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B40-CU-F3 Details Description
Related parts for VI-B40-CU-F3
IC OPAMP VFB 100MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 56MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP ALUM 15F 2.8V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf