TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-43S6-6106-LC
DL64R24-43S6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-43S6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
DL64R24-43S6-6106-LC.pdf
Availability of DL64R24-43S6-6106-LC
QUANTITY
DL64R24-43S6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-43S6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-43S6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-43S6-6106-LC
DL64R24-43S6-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R24-43S6-6106-LC
CABLE 7COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 56V 4.46A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SURFACE DISC 7"XNH A CRS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
2" HELAGAINE POLY BRDD SLVG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf