TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-43S9-6117
DL64R24-43S9-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-43S9-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R24-43S9-6117.pdf
Availability of DL64R24-43S9-6117
QUANTITY
DL64R24-43S9-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-43S9-6117
Internal Part NumberEIS-DL64R24-43S9-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-43S9-6117
Related LinksDL64R24-, DL64R24-43S9-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-43S9-6117 Details Description
Related parts for DL64R24-43S9-6117
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
HAN-QUINTAX MODULE, MALE datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.9 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50M OHM 1% 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
BOARD TO WIRE WAFER 1.2MM TOP EN datasheet.pdf