TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-43SY-6106
DL64R24-43SY-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-43SY-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R24-43SY-6106.pdf
Availability of DL64R24-43SY-6106
QUANTITY
DL64R24-43SY-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-43SY-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R24-43SY-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-43SY-6106
Related LinksDL64R24-, DL64R24-43SY-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-43SY-6106 Details Description
Related parts for DL64R24-43SY-6106
SENSOR 750PSI 22MM 1/4-18 5V 12" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC 4 WIRE (ALL SENSORS) 2 METER datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 10POS .050 SMD datasheet.pdf