TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-57P9-6106-LC
DL64R24-57P9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-57P9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS PIN
Datasheet Download
DL64R24-57P9-6106-LC.pdf
Availability of DL64R24-57P9-6106-LC
QUANTITY
DL64R24-57P9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-57P9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-57P9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (2), 20 (55)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-57P9-6106-LC
DL64R24-57P9-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R24-57P9-6106-LC
DIODE MODULE 600V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.156DIA NICKEL datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf