TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-57S6-6117-LC
DL64R24-57S6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-57S6-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS SKT
Datasheet Download
DL64R24-57S6-6117-LC.pdf
Availability of DL64R24-57S6-6117-LC
QUANTITY
DL64R24-57S6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-57S6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-57S6-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (2), 20 (55)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-57S6-6117-LC
DL64R24-57S6-6117-LC Details Description
Related parts for DL64R24-57S6-6117-LC
JUMPER-H1501TR/A3048L/X 2" datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 36V SOT23-3 datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K OHM 8-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 590MA 1.03 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 8 15-19MM WHITE datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SMP 0-0181948-1 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO-277 datasheet.pdf