TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-57S8-6117-LC
DL64R24-57S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-57S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS SKT
Datasheet Download
DL64R24-57S8-6117-LC.pdf
Availability of DL64R24-57S8-6117-LC
QUANTITY
DL64R24-57S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-57S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-57S8-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions57
Shell Size - Insert24-57
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (2), 20 (55)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-57S8-6117-LC
DL64R24-57S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL64R24-57S8-6117-LC
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.1UH 28A 1.6 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16MINIQFN datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 40A SOT227 datasheet.pdf
IC HEADPHONE NOISE-CANCEL 20-QFN datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf