Vishay Semiconductor/Diodes Division SM6S18AHE3/2D
SM6S18AHE3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM6S18AHE3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO218AB
Datasheet Download
SM6S18AHE3/2D.pdf
Availability of SM6S18AHE3/2D
QUANTITY
SM6S18AHE3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6S18AHE3/2D
Internal Part NumberEIS-SM6S18AHE3/2D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)158A
Power - Peak Pulse4600W (4.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6S18AHE3/2D
Related LinksSM6S18, SM6S18AHE3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM6S18AHE3/2D Details Description
Related parts for SM6S18AHE3/2D
IC REG LDO 4.5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 10.5A 11.8 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf